Skocz do zawartości

Welcome to Ts-4Games.pl - Publiczny Serwer TeamSpeak3 dla Graczy | Free Public TeamSpeak3 for Players
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Zdjęcie

Nie daj się nabrać. SMS-y od PGNiG mogą być próbą oszustwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
Misiek

Misiek

    Lubię pisać :)!

  • Redaktor
  • 111 postów

sms-oszustwo-pgnig-spam.jpg

Uważajcie na nową falę wiadomości od naciągaczy. Oszuści podszywają się tym razem pod PGiNG i ponownie próbują wyłudzać pieniądze. Podpowiadamy, jak rozpoznać ten spam.

Oszuści uwielbiają podszywać się pod znane instytucje w celu wyłudzania pieniędzy od ich klientów. Klasyczną metodą jest wysyłanie wiadomości SMS z prośbą o dokonanie wpłaty środków za usługi. Przed nową falą tego typu spamu ostrzegają eksperci z CERT Polska.

Czytaj też:

PGiNG i SMS z wezwaniem do zapłaty – to może być oszustwo

CERT Polska w swoim najnowszym komunikacie informuje o nowym przekręcie SMS-owym. Do posiadaczy komórek w Polsce zaczynają docierać wiadomości, których autorzy podszywają się pod firmę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, czyli w skrócie PGNiG.

W treści wiadomości, która dociera do użytkowników, znajduje się informacja o rzekomym odłączeniu gazu z powodu nieopłacenia rachunków. Oszuści liczą na to, że roztargniony odbiorca takiej wiadomości nie zorientuje się, że to szwindel i kliknie w załączony do wiadomości link.

❗ Uwaga, kolejny wariant kampanii phishingowej z użyciem SMS. Tym razem oszuści podszywają się pod @GK_PGNiG i informują o odłączeniu gazu z powodu zaległej należności! Link w wiadomości może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta!
Podejrzane SMSy przekazujcie na 799-448-084 ? pic.twitter.com/05epIXhLDe

— CERT Polska (@CERT_Polska) November 27, 2022

Jak rozpoznać fałszywego SMS-a?

W omawianym przypadku abonentom, którzy dostaną takiego SMS-a, czerwona lampka powinna zapalić się już w momencie rzucenia okiem na link umieszczony w wiadomości. Autor fałszywego komunikatu wstawił do niego hiperłącze prowadzące do usługi, która skraca linki, czyli tinyurl.

Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać tego typu linków. Zwykle prowadzą one do witryny, która może być nie do odróżnienia od prawdziwej strony firmy, pod którą oszust się podszywa. Podanie na niej np. danych logowania do banku może prowadzić do utraty oszczędności.

Przestrzegamy przy tym, że to tylko jeden z wielu przekrętów tego typu. W innych przypadkach załączane linki mogą na pierwszy rzut oka przypominać te prawdziwe. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zadzwonić na infolinię usługodawcy (numer można znaleźć na jego stronie internetowej, na ostatnim rachunku itp.).Nie daj się nabrać. SMS-y od PGNiG mogą być próbą oszustwa

Wyświetl pełny artykuł
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Szukasz darmowego serwera TeamSpeak3 do rozmawiania ze znajomymi? Oferujemy stabilny i sprawdzony już od ponad 8 lat działający serwer TeamSpeak3 jakim jest Ts-4Games.pl. Znajdziesz u nas darmowe kanały prywatne jak i VIP. Administracja zawsze Ci pomoże jeżeli tylko będziesz potrzebować pomocy. Serdecznie zapraszamy na darmowy publiczny serwer teamspeak3 - Ts-4Games.pl Free Public TeamSpeak3 - Ts-4Games.pl Publiczny Serwer TeamSpeak3 dla każdego! Klany gier takich jak WoT, LoL, MT2, CS:GO, Aion. Free Speak, Free Channels.